ZAHRADA U DOMU NA KOKOŘÍNSKU V HORNÍ VIDIMI

Zahrada je umístěna v původním hospodářském dvoře. Zelený prostor vymezují obytný dům a hospodářský objekt, které na sebe navazují v dispozici tvaru písmene L. Prostor zahrady uzavírá stodola, dříve průjezdná na přilehlé zemědělské pozemky. V klínu mezi hospodářskou budovou a obytným domem je společenská část zahrady - obytná terasa vydlážděná velkými pískovcovými bloky a krytá kovovou obloukovou pergolou se sušeným rákosem. Časem stínící funkci převezmou pnoucí trubače. Terasa vybízející k posezení s přáteli, dům s okrovou fasádou, vázami a doplňky připomíná zejména ve slunných dnech Toskánsko.

Levou hranici dvora tvoří zelená kulisa z šeříků, kalin a hortenzií, vyvýšený záhon z pískovcových štuků zdobí trvalky. Najdeme tu okrasné jabloně, červený lísky a bobkovišně. Nejzazší část zahrady patří vřesovišti (s rododendrony, vřesy a hortenziemi). Za ním následuje dětský koutek - atypické dětské hřiště oddělené v hlavním pohledu jedlým kaštanovníkem a hortenziemi Annabelle. Protilehlá část zeleného pásu je užitková. Nachází se zde malý sad, z prostorových důvodů jsou použity též tzv. palmety, na plocho zapěstované ovocné stromy (jabloně). V sadu se skrývá malá zeleninová zahrádka s vyvýšenými pěstebními záhony ohraničenými dubovými fošnami. Dřevěný plot lemuje vyvýšený záhon z pískovcových štuků, ve kterém rostou vinná réva, keře rybízů, angreštů a malin. Užitkovou část zahrady a další, velmi využívaný koupací kout, odděluje záhon růží a trvalek podél pískovcové zídky, vyrovnávající nerovnost pozemku.

Koupací prostor přiléhá k průčelí hospodářského objektu, dominantou fasády z této strany je hrušeň tvarovaná do palmety formované dřevěnou konstrukcí. Jezírko s koupací plochou 8x4 m má ještě přilehlou zónu s vodními rostlinami. Jezírko doplňuje dubové molo, sloužící ke slunění a hrám dětí. Okolní plochy jsou dlážděny z pískovce středního formátu. Celý prostor rámovaný zelení uzavírá branka, zajišťující soukromí a bezpečí v době, kdy malé děti není možné nechat u hluboké vody bez dozoru. Scénu zahrady směrem zpět k obytné terase, podél části fasády hospodářské budovy, uzavírá kvetoucí záhon s růžemi, trvalkami (mavuně, ostrožky, levandule, šanty) a buxusovými koulemi, doplněný romantickými lucernami. Travnatá plocha s dominantním platanem je průchozí a zároveň centrálním prostorem zahrady. Platan výhledově poskytne přirozený stín nad obytnou terasou.